Відкритий урок спецтехнології у столярів

Розглянуто                                                                                     Затверджую
На засіданні МК                                                Заступник директора з НМР
Протокол № 2 від  2.10. 2014 р              __________П.М.Ковальницький

План
проведення відкритого уроку
в групі №5  -  столяр    ІІ розряду
Тема уроку - Виготовлення табурету
         (слайд із темою)

Мета: навчальна  - закріпити комплекс знань, умінь і навичок по технології збирання табурета; продовжити формувати навички користування кресленнями та розміточним інструментом; навчити учнів послідовності виконання операцій згідно технологічної картки та вмінню контролювати якість виконаних робіт.
розвивальна  - розвивати в учнів спостережливість, кмітливість, активність, самостійність, добросовісне ставлення до роботи. 
виховна  - звернути увагу на якість виконання робіт; виховувати в учнів старанного відношення до поставленої мети та інструменту,через вивчення теми уроку, прививати учням любов до обраної професії.
Матеріально – технічне оснащення уроку -  інструкційно-технологічні картки; робочі зошити; зразки табуретів;  заготовки до табуретки (царги, ніжки); мультимедійна презентація; робочий інструмент (ножівка, стамеска,киянка, кутник, рулетка, ніж);  словник термінів, плакат «Виготовлення табурета».
Тип уроку   бінарний
(слайд із епіграфом уроку)
                                                                           Епіграф уроку
                                                                  «Ремесло на плечах не висить,
 хліба не просить,
 а хліб дає» -
народна мудрість
                                      Структура уроку
І. Організаційний момент
         1. Доповідь чергового учня
         2. Перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань.
         Деревина служила чудовим будівельним матеріалом з моменту зародження людського суспільства. І по сьогодні цей матеріал користується заслуженою популярністю, яка пояснюється ще й тим, що обробка деревини доступна всім, хто володіє простійшими навичками і має необхідні інструменти.
         Деревяні вироби зручні у використанні. Вони легкі, міцні, добре утримують тепло, мають приємний запах. Ще однією важливою перевагою деревини являється її екологічна безпека.
Епіграфом нашого уроку  я обрала слідуючий вислів «Ремесло на плечах не висить, хліба не просить, а хліб дає» - народна мудрість.
Сьогоднішній урок ми проведемо у трішки незвичній формі, у вигляді подорожі. Тому пропоную «проїхатися» технічним експресом з назвою «столярна майстерність». Відправляємося у  трьох вагонах-ланках з учнями, які будуть зупиняться на певних станціях – Пригадайка, Історична,  Пізнавальна, Аналітична і Уважна.
                     (слайд із назвою зупинки)
Отож рушаймо.  Перша зупинка  -Пригадайка.
І проведемо опитування «Стоп-кадр». Я демонструю фото технологічної операції, а наші уявні пасажири вагонів  дадуть цій операції характеристику.
        Учень. На даному малюнку вказана операція розмітки. Розмітка це важлива стадія технологічного процесу, від якої залежить не тільки якість та економія матеріалу, але і кількість виготовлених деталей
Учень.   На малюнку бачимо поперечне розпилювання дошки широкою ножівкою



Учень. Ми бачимо задовбування гнізда долотом.. По долоту б΄ють киянкою. Довбання виконують по розмітці. Деталь повинна бути міцно закріплена на верстаку.






Учень. Ми бачимо багаторазовий (потрійний) кутовий шип.






Учень.
На малюнку зображено кутове серединне з΄єднання, кут можна застосувати при з΄єднанні ніжки і царги в табуретах



Учень
Розминку зробили, а епер відкрили папку з тестами а сторінці і три хвилинки на розв’язання тесту
Прогулявшись станцією Пригадайка, ми рушаємо на іншу -  Історичну.
                   (слайд із назвою зупинки)
Наші екскурсоводи підготували нам кілька повідомлень
Учень.   Спочатку ліжком, стільцем, столом первісній людині служила гола земля.





(слайд із старовинними стільцями, меблями )
Історія виникнення меблів йде своїм корінням далеко в минуле: ще в Єгипті в царських усипальнях в
III столітті до н.е. були знайдені перші зразки, що є уламками з чорного дерева, інкрустованими слонячою кісткою, малахітом, бірюзою і іншими напівкоштовними каменями. Приблизно там же були виявлені перші прототипи табурета, один з яких був навіть доладним. У давньому Єгипті так само винайшли перші крісла і ліжка. Як ви бачите, меблі пройшли довгий шлях розвитку і формування ще з давніх часів і без них мало хто уявляє собі комфорт і затишок. Йшов час, і меблева індустрія не стояла на місці. Проте, єдине, що залишилося практично незмінним – це матеріал. Дуже довгий час натуральне дерево було єдиним матеріалом, з якого виготовляли меблевий інтер'єр. Не дивлячись на стрімкий розвиток прогресу людство продовжує виготовляти меблі з натуральної деревини.

Учень Історія виникнення стільців сходить до стародавніх часів. Ще древні люди усвідомили корисність і необхідність такої речі, на яку можна було б присісти і відпочити. Стільці первісної людини представляли собою плоский камінь з нерівними краями. Згодом люди почали удосконалити стілець, додавали до нього які - то деталі. Поступово він почав приймати, нехай і віддалено, сучасний вигляд. У більш пізні часи стільці, прикрашені дорогоцінними каменями і зроблені з дорогих матеріалів стали предметом розкоші. Царські стільці (трони) видовбують з величезної брили мармуру, інкрустований діамантами і іншими дорогоцінними каменями, і оброблялися золотом. Мисливці та рибалки теж використовують стільці, причому їх роль можуть виконувати найрізноманітніші предмети: коробки, рівні камені, колоди і т.д.
(демонстрація різних видів табуретів)
(показ слайду із різними видами табуреток)
Учень У будь-якому будинку теж є стільці. Конструкції їх у різні часи були різними і відповідали різним уявленням людей про красу і зручність. Це були стільці з різних сортів дерева, починаючи від дешевої сосни і кінчаючи вкрай дорогим червоним деревом. Також є ще кілька популярних модифікацій стільця - крісла, крісла - качалки, дивани, пуфи. І хоча виглядають вони різно, призначення їх абсолютно однакове.

І нарешті основна – можливо і сама суттєвіша, основна зупинка – Пізнавальна.
(слайд із назвою зупинки)
У процесі виготовлення табурета використовують набуті знання, вміння і навички в області математики, фізики, хімії і, звичайно, з матеріалознавства.
А виготовлення табурета сприяє закріпленню  раніше вивченого матеріалу  таких тем як «Розмітка», «Столярно-теслярські з′єднання», «Свердління», «Довбання»
Також приступаючи до виготовлення табурета ми виконуємо своєрідну схему обдумування:
(слайд із схемою обдумування)
ТАБУРЕТ – модель – охорона праці – економічне обґрунтування – екологічне обґрунтування – технологія виготовлення – інструмент і обладнання – матеріал – історія і сучасність – проблема і потреба
За формою  сидіння табуретки можуть бути трикутними, круглими й квадратними. З трикутними і круглими сидіннями роблять табуретки без царг з трьома ніжками розмічених за формою рівнобедреного трикутника з урахуванням звису сидіння над ніжками.
Зауважте, перед вами є багато видів табуретів (звертається увага учнів на табурети)
(слайд із показом табуретів із трикутними і круглими кришками)
Нижні кінці ніжок слід розвести до розмірів сидіння з таким розрахунком, щоб відхилення їх від вертикалі не перевищувало 5 – 8 градусів. Табуретку з квадратним сидінням краще робити на чотирьох ніжках квадратного перерізу, зв΄язаних  одна з одною царгами і проніжками.
-         Скажіть, з яких частин складається табурет? (кришка, каркас)
-         А як ви думаєте, з якої частини потрібно починати виготовлення табурета?  (з каркаса)
Сидіння також виготовляють із соснових дощечок 20-40 мм завтовшки, а також вирізують із товстої фанери або деревоволокнистих плит.  Ніжки для табуретів можуть бути деревяного, квадратного, круглого перерізу або металеві з труб і кутників для кріплення кришки шурупами.
При виготовленні табурета краще  використовувати деревину твердих порід.
Назвіть тверді породи деревини
( слайд)
Учень. До твердих порід деревини, відносяться: береза, бук, дуб, в'яз, горобина, клен, горіх волоський, яблуня, груша, ясен, акація біла. З наведеного списку порід деревини для виготовлення виробу ми могли б використовувати: березу, дуб, грушу та акацію. Я б надав перевагу сосні порівняно з березою,  через більш красиву текстуру і колір деревини.
Для роботи вам буде потрібно 8-10 відрізків дощок, довжина кожної повинна перевищувати 50 сантиметрів, а товщина – 2,5 см, в ширину вони повинні бути від 8 см. для цього можна використовувати відходи різних пиломатеріалів з хвойних та листяних порід, які були належним чином просушені. Також вам знадобиться столярний клей ПВА, бажано, щоб він був вологостійким і мав марку D3, меблевий лак, морилка і саморізи по дереву завдовжки 70 мм.
Без відповідного інструменту теж не обійтися. Назвіть необхідний, на ваш погляд,інструмент для виготовлення табурета.
(слайд)
Учень. Тут окремо варто відзначити ножівку з дрібним зубом, електричний лобзик, набір рашпілів, рубанок, дриль, ручний фрезер, стамески різної ширини, шліфувальна шкурка різної зернистості, а також 2-3 гвинтові струбцини, косинець, лінійка і олівець. Тільки коли у вас буде все це можна приступати до виконання робіт.
Сидіння   виготовляють із соснових дощечок 20-40 мм завтовшки, а також також вирізують із товстої фанери або деревоволокнистих плит.  Для товстих сидінь ніжки прикріплюють без царг на прямих одинарних шипах
(слайд табурета з прямими ніжками),
демонстрація на зразку табурета
 довжиною не менше його діаметра або товщини. Тому з тонкими сидіннями ніжки з′єднують через бобишку,
(демонстрація і показ слайда)
приклеєну до тильної поверхні сидіння з додатковим прикріплюванням шурупами. Кришка сидіння складається з дощечок завширшки до 120 мм, склеєних на гладку фугу або на вставну рейку.
(демонстрація макета щита )
(показ слайда)
 Після цього вирівнюють кришку і обрізають її за заданою формою. Потім рейсмусом відмічають на кромках товщину кришки і зістругують її шерхебелем, а потім рубанком, або на рейсмусовому верстаті. На тоншій кришці потрібно зразу ж наклеїти бобишки, або планку, складену на вус за формою кришки, відступивши від кромки кришки на 8-10 мм. Для встановлення вертикальних ніжок  наклеєні бобишки або планки повинні мати прямокутний переріз, а для нахилених ніжок на них знімають фаски пі кутом 5 – 8 градусів, в яких потім роблять гнізда для шипів ніжок 1,0 – 1,5 мм менше товщини шипа. Ніжки виготовляють з бруска завдовжки 430 – 545мм, перерізом 40х50мм. На одному кінці роблять шип, а на іншому кінці ніжки розмічають квадрат 15х20мм. Потім стругають ніжки на конус по з′єднаних лініях. Для зміцнення шипового з′єднання в торець  шипа забивають клин
(демонстрація)
Завтовшки 4-6 мм (при наскрізному шипі), а при ненаскрізьному – клин забивають у торець шипа одночасно з посадкою його на місце. Забивати ніжки слід через дерев′яні прокладки, щоб при ударах молотком вони не сколювалися. Кришку табурета, на лицьовій поверхні якої видно торці шипів, можна обклеїти пластиком або оббивною тканиною. Щоб сидіння зробити  апівмяким, під оббивну тканину потрібно покласти шар вати або поролон завтовшки 20-25мм. Щоб вирівняти ніжки, стілець необхідно поставити на рівну площину і провести на нижніх всіх ніжках лінії, паралельні площини, за допомогою лінійки або дощечки з паралельними кромками. Потім кінці ніжок обрізають до розмічених ліній і по периметру торців знімають фаску, а в металевій ніжці забивають деревяні кілочки на клею.
         Більш надійна (міцна) табуретка – це табуретка з царгами і проножками
                   (слайд з табуретом) і демонстрація табурета.
                   (слайд із технологічною картою)
Номера
стадій
                  Стадія
                  Ескіз
     1
Сушіння деревини
     2
Розкроювання деревини на заготовки

     3
Обробка пиляних загот
овок
     4
Склеювання і облицювання заготовок
    5
 Розмітка і обробка гнізд у ніжках

     6
З΄єднання царг з ніжками
    7
Розмітка і оброблення шипів у царзі і в проніжці
     8
Закріплення ніжок і царг бобишками: а) шурупами;  б) шипами

      9
Складання корпуса табурета
     10
Обробка корпуса табурета

     11
Кріплення сидіння кришки табурета в струбцинах і за допомогою сухарів
    12
Оздоблювання табурета

         Для  заготовки коротких деталей табурета доцільно спочатку розпилити дошки. Для початку відберіть для царг і ніжок самі відповідні з наявних дощок. Вони повинні бути позбавлені випадних мертвих сучків і тріщин, оскільки на ці елементи буде надаватися максимальне навантаження, і саме від них багато в чому буде залежати міцність всієї конструкції. З граничною увагою стежте за тим, щоб дошки були позбавлені старих шурупів і цвяхів, оскільки саме вони найчастіше стають причиною поломки інструменту і отриманню серйозних травм.
            Значить, спочатку розпилюють дошки поздовж на бруси необхідного перерізу, простругати їх під лінійку і кутник, а тоді робити поперечний розкрій з урахуванням припусків. Потім заготовку розмічають (п.5). Квадратні ніжки в нижній частині, починаючи від проніжок, повинні мати скіс з двох внутрішніх граней. З΄єднання царг з ніжками роблять одинарним шипом у напівпотемок. Щоб торці царг не виходили на лицьовий бік ніжок, їх зрізають «на вус» під кутом 45 ˚(п.7). Для міцності царги і ніжки з΄єднують бобишками (п.8).Спочатку збирають дві ніжки з царгами і проніжками, а тоді одержані два боки з΄єднують царгами і проніжками (п.9).Потім сидіння кладуть на корпус табурета і відмічають знизу правильне розміщення кришки. Тоді висвердлюють гнізда в царгах і вставляють на клею нагелі  35-40 мм завдовжки, щоб виступали над кромками на 10мм.Проти шипів у кришці просвердлюють отвори глибше на 2-3мм, щоб шканти щільно заходили в них спочатку насухо. Після перевірки якості складання частин табуретки її розбирають, промазують нагелі і верх кромок царг клеєм і стикують  струбцинами (п.11). Для більшої міцності сидіння закріплюють ще до сухарів і бобишок на клею і шурупах. Після висихання клею знімають струбцини, видаляють зайвий клей, зачищають наждачною шкуркою, а потім оздоблюють поверхню.
Відкриваємо робочі зошии і на сорінці даємо відповіді    (5 хв)
            А зараз ми зупинимося на зупинці Аналітична, на якій ми проаналізуємо саме виготовлення такого виробу як табурет. Кожній ланці, було запропоновано підготувати певне питання. Перша ланка дасть екологічне обґрунтування
            Учень. Вироби з натуральної деревини екологічно безпечні. Вони не завдають шкоди навколишньому середовищі і повністю підлягають вторинній переробці. Невелику екологічну проблему може створювати застосування меблевого лаку. Але використання ламінованої деревинно-стружкової плити зводить до нуля всі спроби не порушувати екологічну обстановку

Друга ланка дасть економічне обґрунтування
Учень Для виготовлення деталей виробу необхідно 0,02 куб. метра деревини.
1куб. метр деревини сосни коштує 1100 гривень.
0,02 м3 х 1100 гривень =22 гривень.
Якщо при виготовленні табурета користувалися елекрофікованим інструментом, то при свердлінні протягом 20 хвилин витрачено електроенергії
0,4 кВт х 0,34 год = 0,136 кВт х год
0,136 х 0,40 гривня =0,0544 гривні.
По закінченню складання виріб покрито меблевим лаком. Витрачено 0,2 кг.
1 кг меблевого лаку коштує 45гривень.
0,2 х 45 = 9 гривень.
Загальні витрати на виготовлення табурета складають:
22 + 0,05 + 9 = 31.о5  гривні. +  -22грв (зп)=53
Заробітна плата робітника приблизно дорівнює вартості матеріалів і в кінцевому підсумку ціна табурета складе 75,50 гривень.З урахуванням ПДВ.
Третя ланка нам скаже про вимоги до виробу – табурета.
Учень. Виріб повинно відповідати таким вимогам:
 1. Виріб повинен бути виконано акуратно.
 2. Виріб повинен відповідати обраній стилістиці.
3. Виріб повинен бути красивим.
4. Виріб повинен бути міцним.
І нарешті остання станція нашої подорожі технічним експресом – Уважна.  Саме на ній ми перевіримо які ж уважні ви були протягом всієї подорожі.
Проведемо своєрідну гру «Мікрофон». Я задаю запитання, а ви по черзі відповідаєте. Паралельно двоє учнів будуть давати відповідь на завдання по карточках.
-         З яких частин складається табурет (кришка і каркас)
-         Як ви думаєте з якої частини потрібно починати виготовлення табурета  (з каркаса)
-         Назвіть і покажіть деталі каркаса табурета  (ніжки, проніжки і царги)
-         Прочитайте на слайді (слайд) план виготовлення каркасу табурета. Чи згідні ви з даною послідовністю виконання операцій:
-розмітка гнізд під свердління на ніжках              (2)
- розмітка деталей, випилювання по розмітці        (1)
- підгонка деталей одне до одного                           (4)
- розмітка проножок, царг. Випилювання шипів    (3)
         - Встановіть на яких етапах роботи потрбн6о здійснювати самоконтроль      (на кожному)
         - По яких критеріях здійснюють контроль якості
 (-відповідність розмірам
   - точність з′єднання
   - акуратність
   - якість обробки)
         - З чого починають роботу по виготовленню табурета (з організації робочого місця)

Картка 1
Пригадайте як називаються елементи даного з′єднання і підпишіть їх на карточці

Картка  2
Прочитайте правила техніки безпеки. Розподіліть їх в три стовпчика, записавши номер правила:
1.     Не підставляти пальці по ходу руху інструмента
2.     Щільно притискати підошву до деталі
3.     Користуватися напрямною
4.     Не здувати пил, стружку
5.     Не перевіряти гостроту інструмента пальцями рук
6.     Деталь затиснути в зажим  верстата

ТБ при пилянні ножівкою
ТБ при струганні рубанком
ТБ при вибиранні гнізд стамескою




І на завершення розв′яжіть криптограму.
За даний урок ви одержали слідуючі оцінки.
Дякую за подорож.
Домашнє завдання.
Словник термінів


  Деревина - тканина рослин, що складається з клітин з здеревілими стінками. Широко використовується як конструкційний матеріал.

 Заготовка - предмет виробництва, з якої зміною форми, розмірів, шорсткості поверхні і властивостей матеріалу виготовляють деталь.

 Виріб - предмет або сукупність предметів, які підлягають виготовленню.

 Основні види виробів - це деталі, складальні одиниці і комплекти.

 Царга - верхня перемичка між ніжками табурета.


 Проножка - нижня перемичка між ніжками табурета.  rsytwm

Немає коментарів:

Дописати коментар