Рулонні гідроізоляційні матеріа

Гідроізоляційні матеріали

Тема уроку: Рулонні гідроізоляційні матеріали

 

План

1.      Класифікація рулонних гідроізоляційних матеріалів

2.      Види, призначення та характеристики гідроізоляційних матеріалів.

Питання самоконтролю.

1.      Класифікація рулонних гідроізоляційних матеріалів.

Рулонні гідроізоляційні матеріали поділяють за призначенням, структурою та видом в’яжучих речовин.

За призначенням бітумні та дьогтеві рулонні матеріали поділяються на:

- покрівельні, що володіють стійкістю до впливу дощу, сонячної радіації, заморожування й відтавання;

-   гідроізоляційні, які крім обов'язкових для покрівельних матеріалів вимог, повинні мати підвищену водонепроникність при гідростатичному напорі, гнилостійкість, стійкість до дії корозійних середовищ.

Рулонні покрівельні матеріали за структурою полотна поділяють на основні та безосновні. Як основу рулонного матеріалу застосовують покрівельний картон, склотканини, фольгу, тканини на основі поліефірних волокон, оксидовані модифіковані еластоміри і пластоміри, азбестовий папір. На картонній основі виробляють руберойд, пергамін та толь; на склооснові — склоруберойд, скло- повсть, гідробутил, гідросклоізол; на основі фольги — фольгоізол та фольгоруберойд, на азбестовому папері — гідроізол.

За видом в 'яжучих речовин розрізняють такі покрівельні і гідроізоляційні матеріали:

         бітумні (в'яжучі композиції представлені нафтовими бітумами чи сплавами нафтових та природних бітумів);

         дьогтеві (в'яжучі композиції представлені сумішшю кам'яновугільних та сланцевих дьогтів чи сплавів пеків із кам'яновугільними дьогтями чи дьогтьовими маслами);

         дьогтебітумні (в'яжучі композиції представлені сумішшю кам'яно-вугільних дьогтьопродуктів чи сланцевих дьогтів із нафтовими бітумами);

         бітумнополімерні (в'яжучі складаються з нафтових бітумів та полімерів);

         бітумногумові (одержані в результаті спільної переробки нафтових бітумів і старої гуми);

         гумодьогтьові (одержані в результаті спільної переробки старої гуми та дьогтьопродуктів).

Рулонні покрівельні матеріали виробляють із захисним шаром, яким може бути посипка (крупнозерниста — «К», дрібнозерниста — «Д», лускоподібна — «Л» і пиловидна «П»,), покриття фольгою тощо.

 

2.      Види, призначення та характеристики гідроізоляційних матеріалів.

               Від якості влаштування гідроізоляції залежать довговічність будинку, його зовнішній вигляд і комфортність проживання в ньому. Щоб фундамент прослужив довго і не втратив своєї несучої здатності внаслідок часткового або повного руйнування, його обробляють гідроізоляційними матеріалами. Застосовують різні види гідроізоляційних рулонних матеріалів, а саме:

             Пергамін (ГОСТ 2697) — рулонний матеріал, виготовлений просочуванням покрівельного картону розплавленим нафтовим бітумом із температурою розм'якшення, не нижчою, ніж 40°С. Він є підкладковим матеріалом під руберойд і використовується для пароізоляції. Випускають пергамін у рулонах площею 20...40 м2, масою 15 або 30 кг. Під тиском 0,01 МПа протягом 10 хв на ньому не повинно бути ознак протікання води, водопоглинання — не більше як 20%.

                  Толь (ГОСТ 10996) — рулонний матеріал, виготовлений просочуванням та покриттям покрівельного картону дьогтями з посипкою піском чи мінеральною крихтою. Толь із крупнозернистою посипкою застосовують для верхнього шару  плоских покрівель, а толь із піщаною посипкою — для покрівель тимчасових споруд, гідроізоляції фундаментів та інших частин споруд.

             Толь гідроізоляційний випускають без покривного шару й посилки; використовують як підкладковий матеріал для влаштування багатошарових покрівель, а також для паро- та гідроізоляції.

             Руберойд (ДСТУ Б А. 1.1-15-94, ГОСТ 10923) виготовляють про-сочуванням покрівельного картону м'якими нафтовими бітумами. Потім його покривають з однієї чи з обох боків тугоплавким нафтовим бітумом і наносять тонкий шар подрібненого мінерального порошку, слюди чи кольорової мінеральної посипки.

           Теоретична довговічність руберойду становить 5...7 років. Влаштування покрівлі з руберойду потребує укладання принаймні 4...5 шарів рулонного матеріалу з використанням рідких мастик. Враховуючи зазначене, на сьогодні все більшого поширення набувають рулонні бітумні матеріали, модифіковані полімерами (відомі як мембрани, товщина яких становить 3...6 мм). В «євроруберойдах» як основу застосовують склотканину, склоповсть та поліефірні волокна.

            Склоруберойд (ГОСТ 15879) і склоповсть виготовляють нанесенням бітумної (бітумно-гумової чи бітумно-полімерної) в'яжучої речовини з обох боків на скловолокнисте поліестерне полотно або склоповсть і покриттям з одного чи двох боків суцільним шаром посилки. Залежно від виду посипки та призначення, склоруберойд випускають таких марок: С-РК (з крупнозернистою посипкою), С-РЧ (з лускатою посипкою) та С-РМ (із пиловидною та дрібнозернистою посилками). Застосовують склоруберойд для верхнього та нижнього шарів покрівельного килима і для обклеювальної гідроізоляції. Поєднання просочення бітумною масою біостійкої основи, що має підвищені фізико-механічні властивості, дає змогу одержувати склоруберойд довговічністю майже 30 років. На основі скло- та синтетичних волокон випускають широку номенклатуру матеріалів із різними назвами, наприклад, рубемаст, еластобіт, лінокром, ізопласт (Росія), бітулін (Франція).

             Гідросклоізол (ТУ 400-255-16-77) — це гідроізоляційний рулонний матеріал, призначений для гідроізоляції залізобетонних тунелів, прогонів мостів, шляхопроводів та інших інженерних споруд. Він складається із склооснови (тканої чи нетканої сітчастої, дубльованої склополотном), покритої з обох боків шаром бітумної маси: бітуму, пластифікатора та мінерального наповнювача (майже 20%) — меленого тальку або магнезиту. Матеріал має високу міцність при розтягу в поздовжньому напрямку (до 7,5 МПа), температуростійкість становить 60.. .65°С; температура крихкості — (-20.. ,-10)°С.

                   Гідросклоізол наклеюють без застосування мастик — рівномірним оплавленням його поверхні полум'ям газоповітряного пальника, не допускаючи зосередженого нагрівання всієї товщини гідроізоляційного шару.

             Фольгоізол (ГОСТ 20429) — це покрівельний і гідроізоляційний матеріал із рифленої алюмінієвої фольги марок М (відпалена), Т (нагартована), покритої з нижньої сторони шаром бітумно-полімерної чи бітумно-гумової в'яжучої речовини. Випускають його двох марок: ФК — фольгоізол покрівельний для влаштування верхнього шару рулонного килиму покрівель із різними нахилами і ФГ- фольгоізол гідроізоляційний для влаштування захисного покриття теп-лоізоляції трубопроводів. Він є довговічним, має високу міцність на розрив.  Застосовують його також для гідроізоляції підземних та гідротехнічних споруд.

             Гідроізол (ГОСТ 7415) — рулонний безпокривний гідроізоляційний матеріал, виготовлений просочуванням азбестового картону нафтовим бітумом, призначений для влаштування гідроізоляційного шару в підземних та гідротехнічних спорудах, а також для захисного антикорозійного покриття.

Температура використання таких матеріалів — від -50 до +150°С, міцність при розтягу — від 8,0 до 9,4 МПа; опір руйнуванню при розриві — від 11 до 16 МПа, мінімальна температура влаштування покриття з такого матеріалу -20°С.

            Ізол (ГОСТ 10296) — виготовляють на основі гумобітумної композиції, одержаної термомеханічною обробкою девулканізованої гуми, нафтового бітуму, мінерального наповнювача, антисептика та пластифікатора. Ізол — еластичний, біостійкий, довговічніший за руберойд майже у 2 рази, міцність при розтягуванні — 0,55...0,6 МПа, відносне видовження — 70...80%, водопоглинання — 22... 18%. Його

випускають у рулонах (загальна площа полотна— 10... 15 м2, ширина — 800... 1000 мм, товщина — 2 мм).

Застосовують для гідроізоляції гідротехнічних споруд, басейнів, резервуарів, підвалів, антикорозійного захисту трубопроводів, для покриття дво- та тришарових пологих і плоских покрівель. Приклеюють ізол холодною чи гарячою мастикою.

              Армогідробутил АГ-1 (ДСТУ Б А. 1.1.1-5-94) виготовляють із гумових сумішей на основі бутилкаучуку, використовуючи сухі цинкові білила, стеаринову кислоту, технічну сірку та парафін. Армують його нетканим клеєним полотном.

Армогідробутил призначається для влаштування покрівель та гідроізоляції під час приклеювання до основи із бетону, дерева, азбестоцементу тощо. Температурний інтервал застосування армогідро- бутилу -45...+140°С.

              Бутерол — призначається для гідроізоляції споруд та покрівель. Його виготовляють вальцево-каландровим способом із сумішей на основі синтетичних каучуків, термоеластопласту, пластифікатора, вулканізуючих агентів та наповнювачів. Гідроізоляційний килим виконують із двох чи більше шарів бутеролу завтовшки не більше як 2 мм кожний. Для наклеювання бутеролу застосовують бітумно- полімерну мастику МБПК-75. Перед наклеюванням залізобетонну плиту грунтують бітумно-полімерною емульсією ЗГИК-У-З, ему-льсією БДЗ чи 15%-м розчином бітуму в гасі. Температура мастики в момент нанесення на поверхню, що ізолюється, має бути 100... 140°С.

              Лінокром (ТУ 5774-002-13157915-98) — покрівельний та гідроізоляційний матеріал для влаштування покрівель дахів із невеликим нахилом, а також для гідроізоляції фундаментів будівель і споруд. Складається з міцної основи, яка не гниє (склотканини, склохолсту або нетканого поліефірного полотна), на яку з обох сторін наноситься бітумна маса. Нижній бік лінокрому закритий легкоплавкою полімерною плівкою, верхній — плівкою або мінеральною посипкою (круп- нозернистою чи дрібнозернистою). Лінокром наплавляють за допомогою пропанового пальника на добре підготовлену основу із бетону або цементно-піщану стяжку. Гарантійний термін — більше 20 років.

              Уніфлекс (ГОСТ 2678) — рулонний покрівельний та гідроізоляційний матеріал, призначений для влаштування покрівельного килима будівель і споруд різного призначення, гідроізоляції фундаментів, мостів, тунелів. Має основу зі склотканини, нетканого поліефірного полотна. З обох боків основи він покривається модифікованою полімерно-бітумною сумішшю (стирол-бутадієн, стирол  - бітум). Міцність уніфлексу при розтягу в разі використання як основи склотканини — до 8 МПа, склохолсту — до 6 МПа, абсолютна водонепроникність при тиску 0,2 МПа повинна зберігатися протягом двох годин, температура розм'якшення (на приладі «КіК»,) — +Ю0°С. Модифікатором бітуму є штучний каучук стирол-бутадієн- стирол (СБС).

              Техноеласт (ТУ 5774-003-00287852-99) — рулонний матеріал, призначений для влаштування покрівель із невеликими нахилами, а також для гідроізоляції, коли ставляться підвищені вимоги щодо надійності та довговічності. Має основу, просочену бітумом, модифікованим штучним каучуком (СБС). Легко вкладається в холодний період сезону і не стає надто м'яким у теплу, сонячну погоду, має високу адгезію до основи. Наплавляється на поверхню за допомогою пропанового пальника або наклеюється мастикою на підготовлену основу.

               Споліеласт (ТУ У В.2.7.-00922787.001-98) — рулонний матеріал, призначений для влаштування верхнього і нижнього шарів м'якої покрівлі різноманітної конфігурації, а також для гідроізоляції підземних будівельних конструкцій, споруд, мостів, басейнів і резервуарів, гаражів тощо. Його відносять до класу євроруберойду. Основою є склополотно, склотканина, поліефірна тканина, а як в'яжучу речовину використовують неокиснений бітум із полімерними добавк  ами СБС або АПП. Модифікуючі добавки підвищують теплостійкість та еластичність в'яжучої речовини (при збереженні початкового вмісту масел і смол у бітумі), що забезпечує підвищену морозостійкість матеріалу. На покрівлю такий рулонний матеріал вкладається методом наплавлювання в один або два шари, довговічність покриття — не менше 20 років, міцність при розриві — 4,4...6,3 МПа, теплостійкість — 92...105°С , відносне видовження — 4...44%.

               Споліпласт (ТУ У 00292787.001-98) — покрівельний гідроізоляційний полімерно-бітумний рулонний матеріал, призначений для влаштування верхнього і нижнього шарів м'якої покрівлі різної конфігурації, а також для гідроізоляції фундаментів, мостів, резервуарів тощо. Він стійкий до дії високих та низьких температур, інфрачервоного, ультрафіолетового і радіоактивного випромінювання, зберігає гнучкість при вкладанні в зимовий період, водо-, паро- і во- логонепроникний, не руйнується під дією грибків і бактерій, хімічно стійкий, термін експлуатації — більше 15-ти років.

                     Звукотеплоізол (ТУ У В.2.7-00292787.001-98) — високоефективний звуко-, тепло- і гідроізоляційний матеріал. Ефективність звукопоглинання досягається використанням багатошарової пружної склоповсті з несучим захисним шаром із полімеризованого бітуму з наповнювачем. Його міцність при розриві на основі склополотна — 3,6 МПа, на основі поліефірного волокна — до 6,0 МПа, теплостійкість — більше 100°С, гнучкість на брусі діаметром 20 мм без змін при і = - 15°С, теплостійкість — більше 120°С. Матеріал випускається із дрібнозернистою і крупнозернистою сланцевою посилками.

 

 

 

                                                          

 

 

 

Домашнє завдання:

1. Зробити короткий конспект згідно плану уроку.

2. Пройти самоконтроль відповідно до теми.

 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар